Wiadomości PIG 4/2006 (179)




 ImageWersja kolorowa - wysoka rozdzielczość - pdf 1 975 KB 



 ImageWersja kolorowa - niska rozdzielczość - pdf 328 KB

 



Na marginesie

W tym numerze „Wiadomości” jak zwykle same nowości – zwłaszcza na stronie 3...
Najważniejszej – czyli nowego dyrektora Instytutu – wciąż nie ma, ale sytuacja rozwija się dynamicznie, jak  ostatnio często się mówi.
W cieniu zmian, zawirowań i kłopotów zbliża się Święto Instytutu – 7 maja.  W tym roku zapewne w skromniejszej oprawie, ale przecież nie o oprawę chodzi. Ważna jest pamięć o tradycji największego ośrodka polskiej geologii, który zawsze służył Państwu i który nadal musi mu służyć, bo do tego został powołany przez naszych przodków przed blisko 100 laty.

Redaktor

W tym numerze:

Mirosław Rutkowski
Geolodzy fotografują
 

Na konkurs fotograficzny Geologia z profilu i en face pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego nadesłali ponad 300 zdjęć.
Jury konkursu w październiku zeszłego roku wyróżniło nagrodami trzy fotogramy: Wulkan błotny Barbary Jaranowskiej, Jaszczurkę Elżbiety Gawlikowskiej i Łuk Mużakowa Jacka Koźmy.
Spośród nadesłanych prac komisja wybrała 72 fotogramy, które pokazano na wystawie pokonkursowej. Ekspozycję w hallu Muzeum Geologicznego w Warszawie otwarto 8 marca br.

Grzegorz Czapowski
Konferencja solna w Instytucie
W dniu 13 kwietnia br. odbyła się w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Geologia permskich struktur i złóż solnych w Polsce – aktualny stan wiedzy i perspektywy zagospodarowania”.

oraz:

Wizyta ministra Krzysztofa Kurzydłowskiego
Nowy przewodniczący „Solidarności” ma głos
Nowy komunikat Komisji
Nowa Rada Geologiczna
Targi kamieniarskie w Kielcach
Galerie objazdowe

a także, jak zwykle:

W skrócie     kwiecień 2006

1–6.04  
J. Wiszniewska podczas European Geosciences Union General Assembly, które odbyło się w Wiedniu, przedstawiła referat przygotowany wspólnie z J. Krzemińską i E. Williams.
 
3–5.04   Spotkanie robocze projektu ASTRA – Developing Policies and Adaptation Strategies to Climate Change in the Baltic Sea Region, odbyło się w Poczdamie z udziałem D. Kaulbarsz i Z. Kordalskiego (Oddział Geologii Morza PIG).

7.04   A. Piotrowski (Oddział Pomorski PIG) uczestniczył w konsultacjach dotyczących projektu MELA, zorganizowanych przez Służbę Geologiczną Brandenburgii w Berlinie.

7–15.04   Do USA na doroczny kongres American Association of Petroleum Geologists wyjechał P. Poprawa. Wyjazd został sfinansowany przez Ministerstwo Środowiska.

17–21.04   W Oddziale Karpackim PIG gościł V. Shulga z Akademii Nauk w Kijowie.

18–28.04   M. Pańczyk, w ramach 6. Programu Ramowego UE, przebywała w budapesztańskim Centrum Neutronowym Instytutu Badań Energii Atomowej.

19–23.04   W ramach polsko-hiszpańskiego projektu badawczego, na zaproszenie P. Krzywca, do Instytutu przyjechał J. Verges

25–30.04   W Wilnie odbyła się konferencja Metals in the Environment, w której udział wzięli I. Bojakowska, K. Jarmołowicz-Szulc, S. Wołkowicz, A. Dusza i P. Dobek.

27–29.04   W Luksemburgu J. Gutowski i T. Mardal uczestniczyli w spotkaniu negocjacyjnym dotyczącym projektu unijnego GEOMIND.