Wiadomości PIG (2005 - 10) nr 175




ImageWersja kolorowa, plik PDF 383 KB



 

W tym numerze:

Maja Kowalska
Targi ekologiczne POLEKO 2005
Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2005 odbyły się w Poznaniu w dniach 15-18 listopada br. Honorowy patronat nad imprezą objęli ministrowie środowiska Polski i Niemiec. POLEKO to największe targi ekologiczne nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Tegoroczna, siedemnasta już edycja, zorganizowana pod hasłem „Woda dla życia”, zgromadziła ponad 1000 wystawców z 22 krajów. Powierzchnia targów zajęła prawie 15000 m2.   O międzynarodowej randze imprezy świadczy ponad 30-procentowy udział zagranicznych wystawców.

Jak co roku obchodziliśmy Barbórkę...
Górniczą Barbórkę, czyli imieniny świętej Barbary – patronki spraw nagłych i niebezpiecznych, geolodzy obchodzą od zamierzchłych czasów, kiedy to związki między naszą dziedziną wiedzy a górnictwem były znacznie silniejsze niż dzisiaj. Związki osłabły, ale święto pozostało. W tym roku również je obchodziliśmy, mimo konkurencji majowego Święta Instytutu.

Barbórkowe nagrody i odznaczenia
Trudno sobie wyobrazić Barbórkę bez ceremonii wręczania odznaczeń, nagród i dyplomów. Oczywiście tradycji stało się zadość; również w tym roku nagrody były - listę nagrodzonych można znaleźć tutaj   >>>lista<<<

Mirosław Rutkowski
Dyrektorskie spotkanie – nieco inne niż zwykle... 
W warszawskiej siedzibie PIG, 30 listopada, odbyło się drugie w tym roku spotkanie dyrektora Instytutu z pracownikami. Frekwencja dopisała – o godzinie 14-tej wszystkie miejsca siedzące w sali Rühlego były zajęte, kilkadziesiąt osób stało w otwartych na oścież drzwiach i w hallu. Za stołem prezydialnym zasiedli wszyscy dyrektorzy Instytutu.
Spotkanie rozpoczął prof. Leszek Marks od złożenia życzeń wszystkim Andrzejom, jako że termin zebrania zbiegł się z tymi popularnymi imieninami.
 – Spotykamy się w sytuacji szczególnej, nie będę tego ukrywał – powiedział następnie...

Lesław Skrzypczyk
Dobre perspektywy polsko-fińskiej współpracy
Na zaproszenie Fińskiej Służby Geologicznej (GTK) w październiku 2005 r. przedstawiciele PIG – L. Skrzypczyk i T. Nałęcz przebywali w głównej siedzibie GTK w Espoo oraz w bazie lotniczej serwisu badań geofizycznych GTK znajdującej się w porcie lotniczym w Helsinkach.   Wstępna koncepcja współpracy zakłada przeprowadzenie przez GTK testowych badań georadarowych na wybranych obszarach Polski, gdzie aktualnie prowadzone są przez Zakład Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej PIG hydrogeologiczne prace kartograficzne oraz badania geologiczno-inżynierskie.

Rada Naukowa informuje:
Na posiedzeniu 14 grudnia 2005 r. Rada Naukowa po rozpatrzeniu pisma Pana Ministra Środowiska prof. dr hab. Jana Szyszko zobowiązała Przewodniczącego Rady do wysłania pisma treści następującej:
Szanowny Panie Ministrze,
Rada Naukowa Państwowego Instytutu Geologicznego zwraca się z uprzejmą prośbą o podanie powodów, dla których powziął Pan zamiar odwołania prof. dr hab. Leszka Marksa z funkcji dyrektora Instytutu. Nieznajomość tych powodów uniemożliwia Radzie wydanie stosownej opinii.
Rada Naukowa PIG wyraża głęboki żal, że ważne obowiązki państwowe przeszkodziły Panu Ministrowi w skorzystaniu z zaproszenia na jej posiedzenie 14 grudnia 2005 r. Jesteśmy przekonani, że bezpośredni udział Pana Ministra w posiedzeniu Rady pozwoliłby na bezzwłoczne sformułowanie opinii, której w obecnym stanie rzeczy Rada nie może przedstawić.
Z poważaniem
Prof. dr hab. Krzysztof Jaworowski
Przewodniczący Rady Naukowej PIG
 

 W skrócie     październik 2005

26.09–4.10   M. Krąpiec (OK PIG) uczestniczył w międzynarodowej konferencji EURODENDRO 2005, która odbyła się w Viterbo (Włochy).


26.09–8.10   P. Krzywiec, w Londynie, uczestniczył w konferencji „Tectonics of Strike-Slip Restraining and Releasing Bends in Continental and Oceanic Settings”; 1–3.10  złożył wizytę    w ramach współpracy bilateralnej w University of Cardiff; 4–7.10  w Keyworth wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami British Geological Survey nt. kartografii geofizycznej.


28.09–1.10   L. Marks wyjechał do Mińska, by wziąć udział w konferencji nt. nowych schematów stratygraficznych dla obszaru Białorusi oraz w spotkaniu dotyczącym oceny realizacji umowy o współpracy pomiędzy PIG a Instytutem Geochemii i Geofizyki Narodowej Akademii Nauk.


1–4.10   W Sofii odbyło się spotkanie grupy roboczej programu NECLIME dotyczące zmian klimatycznych w neogenie, rejestrowanych w osadach lądowych. Udział w spotkaniu wzięła B. Słodkowska.


2–8.10   J. Smoleń i J. Paruch-Kulczycka na  „Seventh International Workshop on Agglutinated Foraminifera”, które odbyły się w Urbino (Włochy) zaprezentowały dwa postery.


3–9.10   W Izmirze (Turcja), na konferencji „International Earth Sciences Colloqium on the Aegean Regions” M. Kuberska i A. Kozłowska przedstawiły referat i poster.


3–9.10   G. Gierliński i K. Sabath przebywali  w Fumanya (Hiszpania) na „International Symposium on Dinosaurs and Other Vertebrates Palaeoichnology”, podczas którego przedstawili dwa referaty.


4–9.10   W Helsinkach T. Nałęcz i L. Skrzypczyk ustalali zakres badań georadarowych w ramach współpracy ze Służbą Geologiczną Finlandii.


8–17.10   W. Gogołek, L. Marks, S. Przeniosło i R. Strzelecki przebywali w Luandzie (Angola) w ramach misji rozpoczynającej realizację projektu współpracy między Instytutem Geologicznym Angoli (IGEA) a PIG.


13–20.10   G. Pieńkowski i R. Wagner uczestniczyli w międzynarodowej konferencji w Idaho (USA).


16–17.10   K. Jarmołowicz-Szulc i A. Sadurski wzięli udział w konferencji „European Water: Global Leadership and Responsibility” organizowanej przez Water Supply and Sanitation Technology Platform w Budapeszcie.


24–25.10   W PIG w Warszawie gościł M. Shirav, kierownik działu informatycznego Służby Geologicznej Izraela.


24–26.10   W Berlinie odbyła się konferencja dotycząca roli europejskich służb geologicznych we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej UE, w której udział wziął A. Sadurski.


26–28.10   J. Chowaniec, P. Freiwald i R. Patorski (OK PIG) przedstawili dwa referaty podczas konferencji hydrogeologicznej „Człowiek i woda”, w słowackiej miejscowości Brusna.