Wiadomości PIG (2005 - 09) nr 174




ImageWersja kolorowa, plik PDF 411 KB



 

W tym numerze:

Trudne czasy dla geologii regionalnej
Dyrektor Instytutu 4 lipca br. powierzył kierowanie Zakładem Geologii Regionalnej i Naftowej pani doc. dr hab. Magdalenie Sikorskiej–Jaworowskiej. O problemach badań regionalnych i ich roli w Instytucie, z nową kierowniczką Zakładu, rozmawia Mirosław Rutkowski.






Stefan Cwojdziński
Wystawa „25-lecie Solidarności” we Wrocławiu
Z okazji 25-lecia Solidarności zorganizowaliśmy w Oddziale Dolnośląskim PIG wystawę poświęconą pamiątkom z tamtych czasów. Są to autentyczne dokumenty, pisma, odezwy, plakaty, fotografie, dawne wydawnictwa, wydawane mniej lub więcej legalnie, w latach 1980–81 i później przez organizacje podziemne w stanie wojennym oraz w latach następnych, wycinki prasowe, a także pamiątki w postaci znaczków pocztowych, monet okazjonalnych, pocztówek i odznak.

Marek Graniczny, Magdalena Czarnogórska
Międzynarodowa konferencja osuwiskowa w Krakowie
W dniach 20–21 października, w Krakowie, w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej, odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zagrożeniom naturalnym zatytułowana „Mass movement hazard in various environments”. Została ona zorganizowana przez Centrum Doskonałości Badań Środowiska Abiotycznego REA Państwowego Instytutu Geologicznego. 



 W skrócie     wrzesień 2005

3–10.09   A. Ber, K. Rywocka-Kenig, M. Bruj, M. Żarski przedstawili referaty podczas „International Field Symposium on Quaternary Geology and Landforming Processes – Kola Peninsula, NW Russia”. Sympozjum odbyło się w miejscowości Apatyty (Rosja).


4–9.09   W Glamorgan (Wielka Brytania) E. Szynkaruk i M. Rossa uczestniczyli w warsztatach dotyczących dynamicznych i multiwymiarowych systemów informacji geograficznej, zorganizowanych przez International Society for Photogrammetry and Remote Sensing.


4–10.09   W Neuchâtel (Szwajcaria) odbyło się „7th International Symposium on the Cretaceous”, na którym referat przedstawiła I. Ploch.


6–10.09   W Pradze odbyło się spotkanie konsorcjum projektu unijnego GEMINI, poświęcone opracowaniu wniosku o sfinansowaniu projektu w ramach programu eContent Plus. W spotkaniu udział wzięli M. Bojanowski i T. Mardal.


6–11.09   B. Słodkowska, G. Czapowski oraz M. Jasionowski podczas „12th Congress Regional Committee on Mediterranean Neogene Stratigraphy”, który odbył się w Wiedniu, przedstawili referaty i poster.


6–12.09   L. Marks wziął udział w dorocznej konferencji dyrektorów europejskich służb geologicznych EuroGeoSurveys i FOREGS oraz w spotkaniu Komitetu Wykonawczego EuroGeoSurveys, które odbyło się w Orleanie.


7–11.09   W Linzu (Austria), w Muzeum Dolnej Austrii, odbyło się spotkanie warsztatowe dotyczące fauny mszywiołów; referat przedstawiła U. Hara.


9–19.09   L. Jankowski, R. Kopciowski oraz W. Ryłko i Z. Paul z Oddziału Karpackiego PIG wygłosili referaty i przedstawili postery podczas międzynarodowej konferencji „Gjeodynamika, sejsmiczniost, njeftogazonost Czjernomorsko-Kaspijskovo Regiona”, która odbyła się w Gurzuf na Krymie (Ukraina).


11–14.09   P. Krzywiec przedstawił referat podczas międzynarodowej konferencji i wystawy AAPG, która odbyła się w Paryżu.


11–16.09   J. Krzymińska (Oddział Geologii Morza PIG) uczestniczyła w „15th Symposium on Ostracoda”, które odbyło się w Berlinie.


11–17.09   W Sewilli odbył się „22nd International Meeting on Organic Geochemistry”, na którym I. Bojakowska przedstawiła dwa postery.


11–18.09   W międzynarodowych warsztatach „EUROGRANITES 2005” organizowanych przez Uniwersytet w Helsinkach i Fińskie Muzeum Historii Naturalnej wzięła udział J. Wiszniewska.


15–21.09   W spotkaniu dotyczącym współpracy PIG z Instytutem 'Jaume Almera', które odbyło się w Barcelonie uczestniczył P. Krzywiec.


17–24.09   G. Nowak (Oddział Dolnośląski PIG) przedstawił poster na 57. dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Petrologii Węgla i Materii Organicznej – ICCP, które odbyło się w Patras (Grecja).


20–24.09   W Spoleto (Włochy) odbyła się konferencja „GEOITALIA 2005”, dotycząca paleoklimatycznej ewolucji Antarktydy i Oceanu Południowego. Referat przedstawiła U. Hara.


20–24.09   W Reggia di Colorno (Włochy) odbyły się warsztaty metodyczne „Aquifer Vulnerability and Risk 2005”, w których udział wzięli M. Hordejuk oraz T. Gidziński.


25–30.09   W Belgradzie A. Zdanowski, J. Jureczka, J. Kwarciński (Oddział Górnośląski PIG) uczestniczyli w „6. Europejskiej Konferencji Węglowej”.


27–30.09   M. Graniczny, jako odpowiedzialny za sesje „Disaster Management” i „Cooperation Possibilities Baltic Sea Region” wziął udział w konferencji „Cooperation on Applied Earth Observation GMES”, która odbyła się w Berlinie, pod auspicjami niemieckiej agencji kosmicznej DLR.