Wiadomości PIG (2005-07) nr 172




  ImageWersja kolorowa, plik PDF 457 KB

 

Na marginesie

Tak się złożyło, że bieżący numer „Wiadomości” zdominował jeden temat: skąd wziąć środki na finansowanie badań naukowych? 
Money, money, money – jak śpiewała Lisa Minelli.
A gdzie nauka? Prawdziwa „czysta nauka”?
Obawiam się że nigdy nie istniała – to tylko ideał, o którym marzyli uczeni we wszystkich epokach. A na codzień zabiegali gorączkowo o środki, fundusze i sponsorów – na badania i czasami – na przeżycie. Wystarczy zajrzeć do zapisków Leonarda da Vinci, Alfreda Nobla, a nawet wielkiego Alberta Einsteina...
MR

 

W tym numerze:

Mirosław Rutkowski
Zmiany w finansowaniu nauki
Relacja ze spotkania dyrekcji Państwowego Instytutu Geologicznego z kierownikami komórek organizacyjnych
W siedzibie PIG w Warszawie, 13 lipca br., odbyło się spotkanie dyrekcji Instytutu z kierownikami komórek organizacyjnych – oddziałów, zakładów i pracowni. Zebranie rozpoczął dyrektor Leszek Marks, omawiając najbardziej istotne zmiany w prawie geologicznym i górniczym. Następnie przeszedł do meritum spotkania, czyli zmian w finansowaniu działalności statutowej Instytutu, które są konsekwencją wejścia w życie w lutym br. nowej ustawy o zasadach finansowania nauki oraz rozporządzeń z nią związanych.

Ryszard Strzelecki
Poznań ma nowy atlas geochemiczny
W lipcu 2005 r. w Sali Białej poznańskiego ratusza odbyło się uroczyste przekazanie „Atlasu geochemicznego Poznania i okolic" w skali 1:100000 władzom miejskim. W spotkaniu, któremu przewodniczył Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, obok delegacji Państwowego Instytutu Geologicznego uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, inspekcji ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej, przedstawiciele poznańskich uczelni wyższych oraz lokalne media

Zabytkom na odsiecz: czas na face lifting...
Wielkie zmiany szykują się w warszawskim PIG. Pod koniec lipca, wokół budynku C, w którym mieści się Muzeum Geologiczne i Biblioteka pojawiło się blaszane ogrodzenie. Rozpoczął się generalny remont elewacji zabytkowego gmachu.
O przedsięwzięciach budowlanych, które nas czekają w najbliższej przyszłości, z inż. Haliną Więckowską, kierownikiem Sekcji Inwestycji i Remontów PIG rozmawia Mirosław Rutkowski

Ewa Wyrwicka-Farah
Współpraca z zagranicą: możliwości pozyskania funduszy
Komisja Europejska ogłosiła 19 lipca czwarty, ostatni już w 6. Programie Ramowym, konkurs na projekty w ramach priorytetu 6.3 czyli „Zmiany globalne i ekosystemy”... 


 W skrócie     lipiec - sierpień 2005

5–18.06   D. Kaulbarsz z Oddziału Geologii Morza wziął udział w rejsie r/v „Poseidon” zorganizowanym przez Instytut Badań Bałtyku w Warnemünde (Niemcy).

12–17.06  
W Poczdamie odbyła się „2nd European Conference on Permafrost”. Referat „Long Lasting Effects of the Deep Seated Weicqselian Permafrost in the NE of Poland” przedstawił J. Szewczyk.

13–18.06   W ramach realizacji umowy o współpracy naukowej z Instytutem Geochemii i Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Białorusi L. Marks przebywał w obwodzie brzeskim.

13–18.06   W Sankt Petersburgu W. Mizerski uczestniczył w V międzynarodowym sympozjum „Mineralogical Museums”, podczas którego przedstawił referat o roli Internetu w edukacji geologicznej prowadzonej przez Muzeum Geologiczne.

15.06   W Pasewalk (Niemcy) odbyło się spotkanie robocze na temat organizacji monitoringu transgranicznego wód podziemnych dla powiatów Police i Vecker Randow, w którym udział wzięli R. Dobracki i Z. Wiśniowski z Oddziału Pomorskiego.

18–26.06   P. Krzywiec wygłosił referat i przedstawił dwa postery podczas konferencji American Association of Petroleum Geologists, która odbyła się w Calgary (Kanada).

20–22.06   A. Sadurski, B. Kazimierski i R. Janicka wyjechali do Wilna na spotkanie z przedstawicielami Litewskiej Służby Geologicznej w sprawie monitoringu wód podziemnych strefy przygranicznej.

20–23.06   W Bratysławie odbyła się międzynarodowa konferencja „Hydrogeochemia ‘05”. Referat „Charakterystyka hydrogeochemiczna wód termalnych niecki podhalańskiej” przedstawili P. Freiwald i R. Patorski z Oddziału Karpackiego.

20–24.06   W. Gogołek i T. Mardal wzięli udział w dorocznej konferencji GIC w Trondheim. Podczas spotkania przedstawili wyniki realizowanego przez PIG projektu unijnego e-Earth.

20–24.06   W. Kozdrój z Oddziału Dolnośląskiego, odwiedził Laboratorium Izotopowo-Geochemiczne Uniwersytetu Berlińskiego.

 20–25.06   W Bari, M. Graniczny i Z. Kowalski uczestniczyli w spotkaniu roboczym dotyczącym grantu europejskiego RADIANS.

20–26.06   W ramach realizacji tematu „Petrologia i sedymentologia wybranych profili utworów czerwonego spągowca” we Freibergu przebywał H. Kiersnowski..

23.06   W Sandkrug k. Eberswalde (Niemcy)  R. Dobracki i Z. Makowska z Oddziału Pomorskiego uczestniczyli w spotkaniu roboczym dotyczącym utworzenia transgranicznego geoparku Schorfheide–Cedynia.

26–29.06   Do Orleanu, na „International Geohazards Workshop”, organizowane przez BRGM, wyjechała A. Piątkowska.

27–29.06   I. Śmietańska wzięła udział w sprawozdawczym, półrocznym spotkaniu Contact Points EuroGeoSurveys w Brukseli.

27.05–1.06   Do moskiewskiego Instytutu Geograficznego RAN, na konsultacje naukowe dotyczące palinologii plejstocenu Rosji wyjechała H. Winter. Podczas spotkania przedstawiła referat „Osady i stratygrafia dolnego i środkowego plejstocenu w północno-wschodniej Polsce”.

28.06   L. Marks uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EuroGeoSurveys w Brukseli.

13.06–15.07   W Rumunii L. Jankowski, R. Kopciowski i W. Ryłko z Oddziału Karpackiego prowadzili prace terenowe w ramach realizacji tematu „Mapa geologiczna łuku Karpat...”.

28.06–2.07   Międzynarodowa konferencja terenowa „Late Quaternary Coastal Changes, Sea Level, Sedimentary Forcing and Anthropogenic Impacts” odbyła się w Dunkierce. Referat „Evolution of the lagoons and barriers on the Southern Baltic Polish Coast” przedstawili G. Miotk-Szpiganowicz, Sz. Uścinowicz z Oddziału Geologii Morza.

28.06–3.07   W Alghero na Sardynii, M. Podemski uczestniczył w warsztatach JRC ESDI Action poświęconych przeglądowi  dokumentów legislacyjnych w UE.

30.06-2.07   W Brukseli T. Smakowski wziął udział w posiedzeniu „Raw Material Supply Expert Group”.

3–10.07   K. Jarmołowicz-Szulc przedstawiła referat „Mineralization Problematics in the Melange Zone...” podczas 18 th European Current Research on Fluid Inclusions w Sienie (Włochy).

3–14.07   T. Peryt przedstawił referat “Upper Permian reefs in Central Europe”podczas międzynarodowego sympozjum „Geology of Reefs” w Syktyvkar (Rosja).

8–14.07   I. Ploch wyjechała do Idaho (USA) na spotkanie robocze dotyczące przygotowania projektu w ramach 6. Programu Ramowego UE.

10–17.07   Z. Kowalski i M. Kamiński wzięli udział w XXII konferencji kartograficznej.      w La Coruna (Hiszpania). Referat „Landslides hazard mapping using weights of evidence method” przedstawił M. Kamiński.

16–21.07    A. Maliszewska, M. Kuberska, A. Kozłowska, A. Feldman-Olszewska oraz   M. Jasionowski przedstawili referaty i postery podczas międzynarodowej konferencji „Sediment 2005” w Gwatt (Szwajcaria).

21.07   W Neubrandenburgu R. .Dobracki  i Z. Wiśniowski z Oddziału Pomorskiego przeprowadzili rozmowy na temat współpracy w ramach projektu INTERREG III.

25–28.07   W Pradze J. Krzymińska z Oddziału Geologii Morza uczestniczyła w sympozjum „Molluscs, Quaternary stratigraphy, faunal changes and environmental dynamics”, podczas którego przedstawiła referat „Late Glacial and Holocene assemblages of molluscs in the deposits of the Southern Baltic Sea”.

25–29.07   M. Graniczny i M. Krąpiec (Oddział Karpacki) wyjechali do Pragi, by wziąć udział w spotkaniu roboczym dotyczącym tematu „Metody badań i monitoringu procesów osuwiskowych na przykładzie Polski, Czech  i Słowacji”.

29.06–2.07   W Nottingham (Wlk. Brytania)  T. Mardal uczestniczył w spotkaniu grupy roboczej opracowującej „Multilingual Thesaurus of Geosciences”.