Już w najbliższą sobotę 20.09.2025 r. zapraszamy na GeoFestiwal w Kielcach.  Festiwal łączy fascynującą geologię z aktywnym wypoczynkiem w sercu Geoparku Świętokrzyskiego UNESCO. Podczas tego niezwykłego wydarzenia odkryjesz tajemnice naszej planety sprzed milionów lat – poznasz krajobraz, który niegdyś pokrywało tropikalne morze, oraz skarby geologiczne tego niezwykłego regionu. 

Szczególnie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, gdzie będzie można zobaczyć unikalne tropy dinozaurów i dowiedzieć się więcej o fascynującej historii życia na Ziemi.

strona geofestiwal kielce 2025 plakat

W ramach połączonych posiedzeń naukowych Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB i Oddziału Świętokrzyskiego PTGeol, 17 września (środa) o godz. 11:00, w sali konferencyjnej na II piętrze odbędą się dwa odczyty pt.:

  1. „Starożytne hutnictwo świętokrzyskie i jego potencjalne zaplecze surowcowe” - dr hab. Szymon Orzechowski, prof. UJK,
  2. Baza surowcowa Starożytnego Zagłębia Świętokrzyskiego - problemy badawcze” - mgr Jan Janiec, dr hab. Jan Urban, prof. IOP PAN Kraków.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

wrzeniowe referaty

9 września 2025 r. odbył się IV Rajd Pieszypo ścieżce geoedukacyjnej „Dolina Świśliny” w Górach Świętokrzyskich. Ścieżka została przygotowana przez pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego i otwarta w 2022 r.