Tetrapody z Zachełmia zabłysną w obiektywie telewizji BBC

bbcO pierwszych kręgowcach, które wyszły na ląd w Górach Świętokrzyskich, opowie światu słynny przyrodnik sir David Attenborough.

 

 

 

 

Sir David Attenborough, światowej sławy przyrodnik i popularyzator nauk przyrodniczych, postanowił włączyć do swojego nowego cyklu filmowego o historii życia na Ziemi wątek tropów tetrapodów z Zachełmia. Z tej okazji 19 listopada 2012 r. przyjechała do Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie ekipa telewizji BBC.


W filmie wystąpi również słynny badacz wczesnych czworonogów prof. Per Ahlberg z Uniwersytetu w Uppsali. Jednym z elementów filmu będzie obszerny komentarz prof. Ahlberga na temat pochodzenia tropów i ich znaczenia dla nauki w świetle kluczowego wydarzenia ewolucyjnego, jakim było wyjście kręgowców na ląd. Warto nadmienić, że kilka godzin materiału filmowego ekipa BBC nakręcała w podziemnym magazynie okazów Muzeum Geologicznego PIG-PIB.

 

bbc2

Prof. Per Ahlberg (Uppsala University) przy tropach tetrapodów w trakcie nagrania w magazynie zbiorów Muzeum Geologicznego PIG-PIB w Warszawie. Fot. P. Szrek

 

20 listopada dokumentaliści z BBC wraz odkrywcami i autorami opisu tropów, prof. Perem Ahlbergiem, mgr. Grzegorzem Niedźwiedzkim i dr. Piotrem Szrekiem oraz prof. Grzegorzem Pieńkowskim, pojechali do Zachełmia w Górach Świętokrzyskich. W kamieniołomie nagrano sceny ukazujące sposób poszukiwań i metody badań tropów.

 

bbc3

Ekipa BBC nagrywa wypowiedzi prof. Ahlberga, asekurowanego liną przy powierzchni z tropami tetrapodów. Fot. P. Szrek

 

Film tworzony jest z niezwykłą pieczołowitością z doborem realistycznej scenerii oraz dopracowaniem wszelkich szczegółów natury technicznej. Nic dziwnego, produkcje sir Attenborough są uznawane za najlepsze na świecie nie tylko pod względem merytorycznym, ale również z punktu widzenia sztuki filmowej. Ekipa filmowa pod kierunkiem Clare Kingston to profesjonaliści najwyższego światowego formatu, my ze swojej strony dołożyliśmy wszelkich starań, aby wszystkie kwestie merytoryczne i organizacyjne były bez zarzutu. 


Na szczególną uwagę zasługuje fakt niezwykle serdecznego przyjęcia całej ekipy przez władze Zagnańska, reprezentowane przez wójta gminy – Szczepana Skorupskiego. Zadbał on, aby ze strony gospodarza wszyscy odczuli słynną polską gościnność. Zarówno on, jak i pracownicy Muzeum Geologicznego w Warszawie przyczynili się do sukcesu organizacyjnego tej wyjątkowej dla promocji Polski wizyty.

 

bbc1

Naukowcy biorący udział w nagraniu filmu, (od lewej) Piotr Szrek, Per Ahlberg, Grzegorz Pieńkowski i Grzegorz Niedźwiedzki, oraz wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski (drugi od prawej). Fot. A. Piskulak

 

Trzyczęściowy film BBC o historii życia na Ziemi zostanie wyemitowany pod koniec przyszłego roku w ogólnobrytyjskim programie BBC 2 (którego założycielem ponad pół wieku temu był sam David Attenborough). Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach, przewidywana oglądalność tego programu w samej Wielkiej Brytanii przekroczy 10 milionów widzów.


Tekst: Piotr Szrek i Grzegorz Pieńkowski
Zdjęcia: Piotr Szrek i Andrzej Piskulak