Polsko-chińskie rozmowy o gazie z łupków

powitanie min

W dniach 5-8 lipca gościliśmy w Polsce delegatów chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów. Celem wizyty była kontynuacja rozmów o nawiązaniu współpracy z polskim Ministerstwem Środowiska, m.in. w dziedzinie poszukiwań gazu w łupkach.

 

 

 

Na zaproszenie ministra środowiska Macieja Grabowskiego w dniach 5-8 lipca wizytę w Polsce złożyła 5-osobowa delegacja chińskiego Ministerstwa Ziemi i Zasobów (Ministry of Land and Resources - MLR), której przewodniczył wiceminister dr Wang Min. Celem wizyty była kontynuacja rozmów o nawiązaniu współpracy pomiędzy MLR a Ministerstwem Środowiska, zgodnie z ustaleniami poczynionymi w trakcie oficjalnego spotkania głównego geologa kraju, podsekretarza stanu w MŚ Sławomira Brodzińskiego z ministrem Zhong Ziran na konferencji China Mining w Tianjin w październiku 2014 r. (Główny Geolog Kraju z wizytą w Chinach – konferencja China Mining 2014, Przegląd Geologiczny, vol. 62, nr 12), oraz zapoznanie się z praktycznymi aspektami polskich poszukiwań gazu w łupkach.

 

W pierwszym roboczym dniu wizyty (06.07.2015) chińska delegacja odwiedziła wiertnię Wysin na Pomorzu, należącą do PGNiG (koncesja Stara Kiszewa). Gościom towarzyszył główny geolog kraju, podsekretarz stanu w MŚ Sławomir Brodziński, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych MŚ Kinga Wojtczak, naczelnik Wydziału Węglowodorów DGiKG MŚ Marta Wągrodzka, a także dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku Lidia Król, która zaprezentowała chińskiej delegacji strukturę i zadania nadzoru górniczego.

 

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Ministerstwie Środowiska, gdzie goście spotkali się z ministrem środowiska Maciejem Grabowskim i głównym geologiem kraju Sławomirem Brodzińskim. Głównym tematem rozmów były działania polskiej administracji w zakresie gospodarki zasobami kopalin i koncesjonowania poszukiwań, ze szczególnym uwzględnieniem gazu z łupków. Delegacji chińskiej przedstawiono także wyniki polskich badań dotyczących wpływu poszukiwania i rozpoznawania gazu z łupków na środowisko, pozyskanych ostatnio w ramach realizacji projektu Ocena zagrożeń dla środowiska powodowanych procesem poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów (raport końcowy z badań), koordynowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska z istotnym udziałem PIG-PIB. Projekt ten jest realizowany od 2012 r. na zlecenie MŚ w celu zapewnienia informacji niezbędnych do efektywnego zarządzania i kontroli wszystkich etapów poszukiwania, rozpoznania i eksploatacji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce, w szczególności gazu z łupków. Jego finansowanie zapewnił NFOŚiGW.

 

pgi group 490

Uczestnicy polsko-chińskich rozmów o gazie z łupków w PIG-PIB. Od lewej: Mr. Fei Yue (Ministry of Land and Resources - MLR), Bai Xingbi (MLR), dr Wojciech Brochwicz-Lewiński (PIG-PIB), dr Ye Xiangdong (radca ds. nauki i technologii, Ambasada ChRL), wiceminister dr Wang Min (MLR), prof. Grzegorz Pieńkowski (dyrektor ds. współpracy i promocji PIG-PIB), dr Cezary Filipowicz (UOS), Che Changbo (MLR) i Pang Jianbo (MLR). Fot. Shao Yinghong

 

W dalszych rozmowach, które toczyły się w PIG-PIB, delegacji chińskiej towarzyszyli przedstawiciele Ambasady ChRL - dr Xiangdong Ye, radca ds. nauki i technologii oraz pani Shao Yinghong z Sekcji Nauki i Technologii. Stronę polską reprezentowali GGK Sławomir Brodziński i zastępca dyrektora DGiKG MŚ Kinga Wojtczak oraz – z ramienia PIG-PIB – dyrektor ds. współpracy i promocji prof. Grzegorz Pieńkowski i dr Wojciech Brochwicz-Lewiński z Działu Współpracy Zagranicznej. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele United Oilfield Services Sp. z o.o. – wiceprezes ds. rozwoju dr Cezary Filipowicz i rzecznik prasowy Ryszard Woronowicz. UOS jest firmą wiodącą na polskim rynku usług geofizycznych i wiertnictwa, a zwłaszcza szczelinowania hydraulicznego na rzecz koncesjobiorców poszukujących gazu z łupków.

 

 rozmowy

 Spotkanie z delegacją chińską w Państwowym Instytucie Geologicznym

 

Głównym punktem tej części rozmów stała się prezentacja chińskiej drogi do sukcesów w udostępnianiu złóż gazu z łupków. Dzięki tym osiągnięciom, w Chinach, jako w trzecim kraju na świecie (po USA i Kanadzie), doszło do uruchomienia produkcji tego gazu na skalę przemysłową i jej szybkiego wzrostu, rokującego osiągnięcie, czy nawet przekroczenie, ambitnych celów wyznaczonych przez centralne władze chińskie na koniec bieżącego roku i lata następne.

 

Jak podkreślano w prezentacji, na chiński sukces złożyła się długofalowa i konsekwentna polityka władz centralnych, zwłaszcza wsparcie przez Narodową Komisję ds. Rozwoju i Reform oraz Ministerstwo Finansów i Narodową Administrację Energią (NEA) instytucji i firm zaangażowanych w poszukiwania, udostępnianie i uruchamianie produkcji gazu z łupków. W głównej mierze chodzi tu o firmy krajowe, przede wszystkim z grupy Sinopec (China Petrochemical Corp.) i China National Petroleum Corp. (CNPC), ale także o Chińską Służbę Geologiczną. Te działania wspomagające ułatwiły ogromny postęp w pracach geofizycznych, jak i rozwój technologii wierceń oraz metod testowania gazu i samego szczelinowania hydraulicznego.

 

 

ggk brodzinski

Główny geolog kraju Sławomir Brodziński i zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska Kinga Wojtczak podczas rozmów z delegacją chińską w PIG-PIB

 

Wprowadzeniem do dalszej dyskusji było wystąpienie prof. Grzegorza Pieńkowskiego, dyrektora PIG-PIB ds. współpracy i promocji, poświęcone niekonwencjonalnym węglowodorom – czego nauczyliśmy się w Polsce i co może być interesujące z perspektywy Chin. Prof. Pieńkowski nakreślił przede wszystkim możliwe pola współpracy polsko-chińskiej. Dr Cezary Filipowicz i Ryszard Woronowicz uzupełnili prezentację pokazem filmu z zabiegów szczelinowania, jakie firma United Oilfield Services przeprowadziła dla San Leon Energy w otworze Lewino-1G2 koło Gdańska.

 

W programie wizyty w PIG-PIB znalazło się także zwiedzanie Muzeum Geologicznego oraz Pracowni Mikrosondy Jonowej SHRIMP IIe/MC. Niezbędnych wyjaśnień udzielił gościom dyrektor G. Pieńkowski.

 

wystawa

Zwiedzanie Muzeum Geologicznego PIG-PIB. Gości oprowadza dyrektor ds. współpracy i promocji PIG-PIB prof. Grzegorz Pieńkowski

 

Podsumowując wnioski płynące z rozmów, główny geolog kraju Sławomir Brodziński oznajmił, że sugestią strony chińskiej jest podpisanie memorandum o współpracy. Zaznaczył, że zostało to przyjęte z zadowoleniem przez ministra Macieja Grabowskiego i dodał: Pracujemy nad ostatecznym tekstem, który chcielibyśmy w ciągu najbliższych miesięcy podpisać. Jednym z punktów ma być współpraca w zakresie gazu z łupków (http://www.ekonomia.rp.pl - Będzie polsko-chińska współpraca ws. gazu z łupków).

 

Warto przypomnieć, że chińscy specjaliści z sukcesem poprowadzili poszukiwania zasobów gazu z łupków w wielu spośród 41 basenów uznanych za najbardziej perspektywiczne w Chinach. Chociaż warunki geologiczne, jakie tam panują, różnią się w szczegółach od warunków polskich, to jednak generalnie są one zbliżone do naszych. Co najważniejsze, Chińczycy doprowadzili do uruchomienia wydobycia gazu z łupków. Dlatego też współpraca z chińskimi specjalistami może okazać się wyjątkowo korzystna dla strony polskiej. Takie konsultacje mogą bowiem rzucić nowe światło na przyczyny zadziwiających rozbieżności w oszacowaniach zasobów tego gazu, zwłaszcza stukrotnej(!) różnicy w przypadku szacunków przedstawionych przez rządową Agencję Informacji Energetycznej USA (EIA) i Służbę Geologiczną USA oraz dotychczasowe, raczej niezbyt optymistyczne, wyniki prac poszukiwawczych w naszym kraju.

 

Tekst: Wojciech Brochwicz-Lewiński i Andrzej Rudnicki
Zdjęcia: Barbara Ruszkiewicz (PIG) i Shao Yinghong (Ambasada ChRL w Warszawie)