Międzynarodowe seminarium - Wapń i magnez w wodach podziemnych - występowanie i znaczenie

referat1

W dniach 27-29 września hydrogeolodzy, hydrochemicy i lekarze przedstawili wyniki prac naukowych dotyczących występowania wapnia i magnezu w wodach podziemnych oraz wpływu tych pierwiastków na zdrowie człowieka.

 

Seminarium Calcium and magnesium in groundwater - distribution and significance zostało zorganizowane przez Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w dniach 27-29.09.2012 r. w Katowicach.

 

Głównym celem seminarium było nie tylko przedstawienie wyników prac naukowo-badawczych na temat występowania wapnia i magnezu w wodach podziemnych, ale również dotyczących wpływu tych pierwiastków na zdrowie człowieka. Dlatego też miało ono multidyscyplinarny charakter i uczestniczyli w nim zarówno specjaliści hydrogeolodzy, hydrochemicy, jak i lekarze medycyny.

 

uczestnicy1

W seminarium wzięło udział 45 uczestników z 11 krajów, w tym nawet tak dalekich, jak Nigeria czy Tajlandia

 

Wygłoszono 22 referaty, zgrupowane w 4 sesjach tematycznych:

  • metodyka badań wapnia i magnezu w wodach podziemnych
  • występowanie wapnia i magnezu w różnych poziomach wodonośnych
  • wapń i magnez w wodach pitnych i butelkowanych wodach mineralnych
  • znaczenie wapnia i magnezu w wodach podziemnych dla zdrowia

aula

Sesje referatowe odbywały się w nowoczesnej auli na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

 

Szczegółowy program jest dostępny na stronie CaMgseminar.pgi.gov.pl, a wkrótce ukażą się na niej rozszerzone abstrakty wszystkich referatów.

 

Podczas seminarium poruszano wiele problemów związanych z występowaniem i znaczeniem wapnia i magnezu w wodach podziemnych, w tym szczególnie:

  • optymalne i minimalne stężenia tych składników w wodach pitnych, mineralnych i leczniczych
  • poziomy wodonośne jako najcenniejsze źródło wód bogatych w Ca i Mg
  • wapń i magnez pochodzenia antropogenicznego w wodach podziemnych
  • formy występowania Ca i Mg w wodach podziemnych
  • znaczenie dla zdrowia wskaźnika Ca/Mg w wodach
  • wody mineralne jako istotne źródło Ca i Mg w dziennym zapotrzebowaniu organizmu człowieka
  • wpływ niedoboru i nadmiaru Ca i Mg w wodach na organizm człowieka
  • zależność zachorowalności na choroby serca i nowotwory od niedoboru magnezu w wodach pitnych
  • spożywanie wód bogatych w magnez jako wspomaganie w leczeniu nerwicy i depresji

We wszystkich referatach zwracano uwagę na bardzo duże znaczenie wapnia i magnezu w wodach podziemnych dla zdrowia dzięki ich bardzo dobrej przyswajalności przez organizm. Największym problemem jest obecnie brak świadomości o wielkim znaczeniu spożywania odpowiedniej ilości tych pierwiastków dla zdrowia, jak również brak przepisów czy norm określających optymalną czy minimalną ich zawartość w wodach pitnych i mineralnych.


Jednym z najciekawszych był referat wygłoszony przez dr. medycyny Frantiśka Koziśka z Instytutu Zdrowia Publicznego i Wydziału Medycznego Uniwersytetu Karola w Pradze, pt. Zdrowotne i prawne aspekty występowania wapnia i magnezu w wodach pitnych (Health and regulatory aspects of calcium and magnesium in drinking water).


Podczas seminarium odbyły się dwie wycieczki:

  • „Zwiedzanie atrakcji i zabytków Katowic". Uczestnicy zobaczyli m.in. drewniany kościółek św. Michała, wieżę spadochronową, Archikatedrę Chrystusa Króla - jedną z największych w Polsce, zachwycili się odnowionymi secesyjnymi kamienicami w okolicy rynku oraz fotografowali ze wszystkich stron największy "Spodek" na świecie.
  • „Wody bogate w Ca i Mg na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej". Trasa obejmowała największy zbiornik wodny w południowej Polsce na terenie zatopionej piaskowni Kuźnica Warężyńska, Spółdzielnię Pracy „Jurajska", zamki w Mirowie i Bobolicach, Okiennik Wielki i Pustynię Błędowską.

jura

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej


Patronat nad seminarium objęły: International Association of Hydrogeologists (Międzynarodowe Stowarzyszenie Hydrogeologów), International Medical Geology Association (Międzynarodowe Towarzystwo Geologii Medycznej), Stowarzyszenie Hydrogeologów Polskich i Polskie Towarzystwo Magnezjologiczne.

 

Tekst: Lidia Razowska-Jaworek
Zdjęcia: Tomasz Chmura