USGS dzieli się z PIG-PIB wiedzą na temat zarządzania danymi

rich frazier mnSzeroki dostęp do danych jest generatorem nowych idei, projektów i produktów – do takiego podejścia przekonywał nas goszczący niedawno w Polsce Rich Frazier z Amerykańskiej Służby Geologicznej.

 

 

 

 

Na zaproszenie Zakładu Rozwoju Systemów Informatycznych PIG-PIB w dniach 5-9 października 2015 r. przebywał z wizytą w Instytucie Rich Frazier z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS), reprezentujący Rządowy Komitet ds. Danych Geograficznych. Podzielił się on z pracownikami PIG-PIB doświadczeniami w dziedzinie wdrażania architektury korporacyjnej w USGS oraz zarządzania danymi i ich jakością.

 

USGS jest wśród amerykańskich służb publicznych liderem we wdrażaniu i promowaniu idei otwartych danych. Udostępnia publicznie najwięcej danych i jest przekonane, że to podejście jest dźwignią rozwoju zarówno całego społeczeństwa, jak i samego USGS - generatorem nowych idei, projektów i produktów.

 

7 października nasz gość, Rich Frazier, wystąpił na konferencji Środowisko Informacji, zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska, przedstawiając amerykańskie podejście do spraw otwartych danych licznie zgromadzonym przedstawicielom całego polskiego resortu środowiska. W swoim wystąpieniu szczególnie podkreślał rolę architektury danych, właściwego zarządzania danymi i ich wysokiej jakości.

 

rich frazier 

Rich Frazier przemawia na konferencji Środowisko Informacji

 

Dyskusja o otwartych danych była kontynuowana 9 października na spotkaniu w Ministerstwie Środowiska, w której uczestniczyli także przedstawiciele innych instytucji resortu.

 

Wizyta Richa Fraziera w Polsce, przedstawiciela jednej z największych służb geologicznych na świecie, była pokłosiem spotkań i konsultacji, które pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego przeprowadzili w zeszłym roku w ramach tworzenia Zintegrowanego Systemu Informatycznego PIG-PIB. Jednym z kluczowych celów tego projektu jest zapewnienie wsparcia informatycznego niezbędnego do prawidłowej realizacji zadań służb geologicznej i hydrogeologicznej oraz zadań PIG-PIB, określonych w Prawie geologicznym i górniczym, nakładanych przez ustawę o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz ustawy i rozporządzenia dotyczące informatyzacji podmiotów publicznych.

 

W trakcie wizyty Rich Frazier podkreślił, że amerykańska służba geologiczna jest otwarta na dalszą współpracę i gotowa do udostępniania wielu swoich materiałów, które mogą być pomocne w działaniach podejmowanych przez PIG-PIB, a także sam resort środowiska. Osoby zainteresowane współpracą są proszone o kontakt z Dorotą Kazanecką-Pieńkosz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Mateuszem Hordejukiem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Tekst: Dorota Kazanecka-Pieńkosz i Mateusz Hordejuk

Zdjęcie: Anna Mikołajczyk