Baza danych GIS Mapy obszarów zagrożonych podtopieniami (Podtopienia)

Mapy obszarów zagrożonych podtopieniami w skali 1:50 000 w regionach wodnych kraju zostały wykonane w 4 etapach w latach 2003-2006 w Państwowym Instytucie Geologicznym w ramach jednego z zadań PSH, które dotyczy ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami stanowiącymi zagrożenie dla stref zasilania i poboru wód podziemnych.

Wyznaczone obszary nie są strefami zalewów wód powierzchniowych (powodzi), ale przedstawiają maksymalne możliwe zasięgi występowania podtopień (czyli położenia zwierciadła wody podziemnej blisko powierzchni terenu, co skutkuje podmokłościami) w rejonie i sąsiedztwie doliny rzecznej. 

Opracowanie wykonano w postaci cyfrowej, w środowisku GIS. Całość danych została opracowana w układzie współrzędnych PUWG 1992. Obszary zagrożone podtopieniami, wyznaczone podczas realizacji zadania, położone są w granicach 607 arkuszy mapy w skali 1:50 000.

obszary zagrozone podtopieniami

Ryc. Mapa Polski obszarów zagrożonych podtopieniami w rejonie dolin rzecznych wykonana w ramach zadania PSH w latach 2003-2006

Scalona warstwa wynikowa obszarów zagrożonych podtopieniami udostępniona została w formie serwisu WMS (INSPIRE) i pliku GIF na stronie PSH oraz jest dostępna do przeglądania na geoportalu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGIK).

Publikacja

Przejdź do treści: Mapa obszarów zagrożonych podtopieniami

Przeglądanie danych

e psh ikona 3341 ikona spd psh2

Przeglądanie danych dostępna jest również na geoportalu GUGIK

Udostępnianie danych

Przejdź do treści artykułu: Jak zamówić dane

Kontakt

Zakład odpowiedzialny za prowadzenie bazy w PIG-PIB: Zakład Utrzymania i Rozwoju Systemów Dziedzinowych
Kierownik projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

Informacje na temat map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego można znaleźć na stronie Państwowe Gospodarstwo Polskie Wody Polskie oraz na stronie Projektu ISOK - Hydroportal