Międzynarodowe targi naftowe w Denver

pawilon 2Przeszło 300 wystawców pojawiło się na dorocznej konferencji i targach Amerykańskiego Stowarzyszenia Geologów Naftowych (AAPG) w Denver w Stanach Zjednoczonych, wśród nich Państwowy Instytut Geologiczny.

 

 

 

Na wystawie, która ruszyła 31 maja, prezentują się największe amerykańskie uniwersytety, instytucje naukowe i firmy związane z przemysłem naftowym. W pawilonie międzynarodowym Polska jest reprezentowana przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz Ministerstwo Środowiska.

 

pawilon 1 

Wejście do centrum konferencyjnego w Denver

 

Polskie stoisko od pierwszego dnia skupiło na sobie uwagę specjalistów, naukowców i przedstawicieli koncernów naftowych z całego świata. Nasi eksperci prezentują polskie osiągnięcia w poszukiwaniu złóż węglowodorów, w tym także niekonwencjonalnych – gazu i ropy w łupkach, gazu zamkniętego (tight gas) czy metanu pokładów węgla. Przedstawiciele ministerstwa natomiast udzielają informacji na temat regulacji prawnych oraz polityki koncesyjnej w Polsce.

 

stoisko 1a 

Polskie stoisko w Pawilonie Międzynarodowym

 

Nasze stoisko cieszy się popularnością nie tylko wśród gości zainteresowanych perspektywami poszukiwania węglowodorów w Polsce. Geologia miesza się tu z sentymentami – wielu uczestników i odwiedzających wystawę to potomkowie polskich emigrantów z najdalszych nawet zakątków świata. Nie kryją wzruszenia odwiedzając nasze stoisko.

 

W dorocznej wystawie w Stanach Zjednoczonych PIG-PIB bierze udział od lat. Spotkanie w gronie geologów ze wszystkich kontynentów jest okazją do wymiany naukowych poglądów, doświadczeń, zaprezentowania swoich osiągnięć, a przede wszystkim potencjału naszego kraju i polskiej nauki.

 

W tym roku Polskę reprezentują na stoisku Hubert Kiersnowski, Marcin Janas i Ireneusz Dyrka – z ramienia Instytutu oraz Marta Wągrodzka i Jan Kacper Markiewicz – z Ministerstwa Środowiska.

 

Oprócz nich w części konferencyjnej uczestniczą prof. Marek Jarosiński i prof. Tadeusz Peryt z Państwowego Instytutu Geologicznego.

 

Tekst: Andrzej Rudnicki

Zdjęcia: Ireneusz Dyrka