Przedstawiciel PIG-PIB w Radzie The Society for Geology Applied to Mineral Deposits

W dniu 17 kwietnia 2018 r. odbyło się na Uniwersytecie Glasgow w Szkocji pierwsze spotkanie nowo wybranej Rady SGA (The Society for Geology Applied to Mineral Deposits), w którym uczestniczył dr hab. Stanisław Mikulski, prof. PIG-PIB.

Został on wybrany do nowej 10 osobowej Rady SGA na okres 2018-2021 wraz z prof. A. Idrus (Indonezja), P. Mercier-Langevin (Kanada), I. Pitcairn (Szwecja), X. Sun (Chiny), S. Petersen (Niemcy), T. Aigelsperger (Hiszpania), G. Bozkaya (Turcja), T. Christie (N. Zelandia) i R. Ernesto de Barrio (Argentyna).

W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby z 13 krajów. Agenda spotkania obejmowała omówienie różnych aspektów działalności organizacji SGA w 2017 r. oraz plany na lata 2018-2023. Gospodarzami spotkania w Glasgow byli prezydent SGA dr Karen Kelly oraz dr Adrian Boyce przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego 15-ej konferencji SGA, która odbędzie się w dniach 27-30.08.2019 r. na Uniwersytecie w Glasgow.

Organizacja SGA powstała w 1965 r. i zrzesza obecnie ok. 1400 członków z całego świata - naukowców, specjalistów i studentów, a także przedstawicieli przemysłu i rządów. Jej głównym zadaniem jest rozwijanie współpracy naukowej w zakresie badań złóż surowców mineralnych. SGA jest drugą po SEG (Society of Economic Geologist), pod względem liczby członków, organizacją na świecie zajmującą się problematyką złóż.

W ramach aktywności SGA są m.in.: redakcja naukowa renomowanego czasopisma „Mineralium Deposita” (Impact Factor =3.396), organizacja co 2 lata konferencji pt. „Biennial meetings of SGA”,specjalistycznych szkoleń i wykładów.

mineraliumdeposita2016

Tekst: Stanisław Mikulski