Monitoring wód podziemnych w strefie przygranicznej Sudetów w latach 2005-2012

Monitoring wód podziemnych w strefie przygranicznej Sudetów w latach 2005-2012 Popularny

2461 pobrań

Pobierz (pdf, 10.25 MB)

informator-psh-2014-monitoring-sudety.pdf

Monitoring wód podziemnych w strefie przygranicznej Sudetów w latach 2005-2012

Niniejsza publikacja przedstawia podsumowanie polsko-czeskich prac hydrologicznych i hydrogeologicznych przeprowadzonych w strefie przygranicznej w latach 2005–2012.

Podstawę współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej z Republik ą Czeską stanowi umowa międzyrządowa zawarta pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej podpisana 21 marca 1958 r. w Pradze (Dubicki, Adynkiewicz-Piragas, 2008). Monitoring wód granicznych, jako lokalny monitoring zadaniowy, jest nadzorowany przez „Grupę roboczą ds. hydrologii, hydrogeologii i osłony przeciwpowodziowej na wodach granicznych” (Grupa Robocza HyP) między Rzeczypospolitą Polską (RP) i Republiką Czeską (ČR).

Zakres monitoringu dotyczy obserwacji polsko-czeskich prowadzonych na obszarze wydzielonej części niecki śródsudeckiej, związanych z kontrolą systemu krążenia wód w strefie przygranicznej. Zadanie jest związane z oceną skutków wpływu skoncentrowanych poborów wód podziemnych po stronie czeskiej i polskiej na stan ilościowy i chemiczny wód podziemnych, a także na wody powierzchniowe oraz ekosystemy przyrodnicze zależne od wód (Krawczyk i in., 2009).

Niniejsze opracowanie stanowi drugą część publikacji prezentującej wyniki wspólnych prac polskich i czeskich hydrologów i hydrogeologów w strefie przygranicznej Polski i Czech, na obszarze niecki oeródsudeckiej między Kamienną Górą, Wałbrzychem i Kudową-Zdrój po stronie polskiej, a Trutnovem, Broumovem i Náchodem po stronie czeskiej.

Pierwsza część syntezy pt.: „Water resources of the Intra– Sudeten basin. Result of the Czech-Polish co-operation in monitoring and modelling (1975–2004)”, wydana w 2006 r. przez Badawczy Instytut Wodnogospodarczy w Pradze (VÚV TGM) oraz Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej, zawiera analizę i interpretację wspólnie uzyskanych wyników badań przeprowadzonych w latach 1975–2004. Niniejsza, druga część stanowi syntezę analogicznych badań prowadzonych w latach 2005–2012, a jednocześnie przedstawia podsumowanie  polsko-czeskich prac hydrologicznych i hydrogeologicznych przeprowadzonych w strefie przygranicznej.