PIG-PIB na pierwszym w Polsce kongresie poświęconym polsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej - POLANDAFRICA 2013

W dniach 26-27 listopada 2013 r. odbył się w Łodzi kongres POLANDAFRICA 2013 - pierwszy w Polsce kongres poświęcony polsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej, zorganizowany z inicjatywy Polskiej Centralnej Izby Handlowej w Łodzi we współpracy z Instytutem Afrykańskim oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wzięło w nim udział około pół tysiąca osób, w tym przedstawiciele władz państwowych – m.in. wicepremier Janusz Piechociński i minister Olgierd Dziekoński, ministrowie i ambasadorowie państw afrykańskich (Kenii, Etiopii, Libii, Angoli, RPA, Algierii, Egiptu, Maroka, Republiki Demokratycznej Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Erytrei, Ruandy, Sudanu i Namibii), liczni polscy i afrykańscy przedsiębiorcy, a także naukowcy, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Otwierając kongres, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił rosnące znaczenie krajów afrykańskich jako partnerów gospodarczych Polski, o czym świadczy dynamika wymiany handlowej. W ostatnich dwóch latach nastąpił trzykrotny wzrost wartości tej wymiany. Mimo to w dalszym ciągu nie jest ona zadowalająca, gdyż odpowiada obecnie jedynie 1% wartości wymiany handlowej z krajami UE. Stąd też rząd RP sformułował program „Go Africa”, którego celem jest zachęcenie polskich przedsiębiorców do inwestowania na kontynencie afrykańskim.

 

Do inwestycji w Afryce przekonywał również Jacek Jankowski – ambasador RP w Etiopii akredytowany przy Unii Afrykańskiej. Stwierdził on, że Afryce nie jest potrzebna pomoc rozwojowa, lecz partnerska współpraca gospodarcza, przynosząca obopólne korzyści. Uznał także, że Polska w niewielkim stopniu wykorzystuje setki afrykańskich absolwentów wykształconych na polskich uczelniach do poszerzania kontaktów gospodarczych z ich rodzinnymi krajami.

 

Ministrowie i ambasadorowie państw afrykańskich (Kenii, Etiopii, Libia, Angoli, RPA, Algierii, Egiptu, Maroka, Republiki Demokratycznej Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Erytrei, Ruandy Sudanu, Namibii) zachęcali z kolei do dwustronnej współpracy, wskazując przy tym najbardziej obiecujące dziedziny. Prawie wszyscy za największy atut swojego państwa uznali potencjał surowcowy.  

 

W surowcową tematykę kongresu doskonale wpisało się wystąpienie reprezentanta Państwowego Instytutu Geologicznego, dr hab. Stanisława Wołkowicza, który przedstawił potencjał i bogate doświadczenia Instytutu we współpracy z Angolą i Zambią w dziedzinie geologii surowców mineralnych i badań geośrodowiskowych ( pdf zobacz prezentację ). Zaznaczył również, że dzięki wieloletnim działaniom w Afryce, w tym także w ramach projektów realizowanych wspólnie z EuroGeoSurveys, PIG-PIB ma wiele do zaoferowania potencjalnym polskim inwestorom na tym kontynencie. Instytut może przygotowywać profesjonalną informację o zasobach surowców mineralnych poszczególnych państw afrykańskich, opracowywać analizy geologiczno-gospodarcze złóż, analizy porządku prawnego w dziedzinie koncesjonowania prac poszukiwawczych i eksploatacji, a także prowadzić kompleksowe badania geologiczne i geośrodowiskowe. Ponadto PIG-PIB może się poszczycić dobrymi stosunkami ze służbami geologicznymi wielu krajów afrykańskich.

 

Prezentacja dr. Wołkowicza wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy i zaowocowała wieloma nieformalnymi dyskusjami nt. możliwej współpracy. Fakt ten potwierdza znaczącą rolę Instytutu jako istotnego partnera i doradcy przedsiębiorców planujących inwestycje w przemysł surowcowy na kontynencie afrykańskim.

 

Tekst: Olga Rataj i Stanisław Wołkowicz