Państwowy Instytut Geologiczny podpisał porozumienie o współpracy z Chińską Służbą Geologiczną (CGS)

umowa-210

Jest to 38. porozumienie Chińskiej Służby Geologicznej ze służbami geologicznymi innych krajów, a pierwsze ze służbą z kraju grupy państw wschodnioeuropejskich.

 

W dniu 12 października 2012 r. delegacja Chińskiej Służby Geologicznej (CGS) już po raz trzeci w ciągu półtora roku odwiedziła PIG-PIB w związku z prowadzonymi rozmowami na temat współpracy w dziedzinie geologii (patrz Będziemy współpracować z Chińską Służbą Geologiczną, 07.04.2011; Wizyta chińskiej delegacji rządowej w PIG-PIB, 02.07.2012).

 

Tym razem delegacji przewodniczył Li Haiqing, zastępca dyrektora generalnego CGS, a w jej składzie znaleźli się Fan Chunfu, dyrektor Biura Audytu, Bai Qin, zastępca dyrektora Departamentu Nauki, Technologii i Współpracy Międzynarodowej, Zhao Hongwei, kierownik działu geologii morza Departamentu Badań Podstawowych CGS, Hu Shiyou, dyrektor Instytutu Technik Badawczych CGS, oraz prof. Yang Shengxiong, główny dyrektor ds. techniki, szef pionu badań w Biurze Geologii Morza CGS w Guangzhou (dawny Kanton).
Ze strony PIG-PIB w rozmowach uczestniczyli: dyrektor prof. Jerzy Nawrocki; Andrzej Przybycin, jego zastępca a zarazem dyrektor ds. Państwowej Służby Geologicznej; prof. Grzegorz Pieńkowski, sekretarz naukowy; prof. Marek Graniczny, kierujący działem obsługi i organizacji współpracy zagranicznej oraz reprezentujący tenże dział Ilona Śmietańska, zastępca kierownika; dr Wojciech Brochwicz-Lewiński i Agata Dunaszewska oraz prof. Szymon Uścinowicz z Oddziału Geologii Morza w Gdańsku; dr Ewa Szynkaruk, reprezentująca Program Geotechnologie i Olga Lipińska z Programu Geologia dla Zagospodarowania Przestrzennego i Rozwoju.

 

Delegację chińską powitał oficjalnie Andrzej Przybycin w imieniu Dyrekcji PIG-PIB. Następnie prof. Marek Graniczny zwięźle zapoznał Gości z historią, głównymi osiągnięciami i podstawowymi kierunkami oraz strategią w pracach Instytutu oraz państwowych służb geologicznej i hydrogeologicznej w związku z uwarunkowaniami, jakie wprowadzają ustawodawca, czyli Sejm, jak również jednostka nadzorująca, czyli Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW, KZGW i MNiSW, jak i samo życie.

 

Historię, strukturę organizacyjną i status CGS w roku poprzedzającym 100. rocznicę jej powstania oraz bieżące wyzwania przybliżył uczestnikom spotkania dyrektor Li Haiqing. Te wyzwania wiążą się przede wszystkim z koniecznością koordynacji prac na obszarze kraju blisko 31 razy większego od Polski, pokrycia potrzeb wciąż bardzo szybko rozwijającej się gospodarki chińskiej w zakresie zaopatrzenia w surowce energetyczne i mineralne. Tu trzeba dodać konieczność lepszego rozpoznania i ograniczanie negatywnych efektów geozagrożeń, dobrze znanych chińskiemu społeczeństwu już od tysiącleci.

 

Lista ostatnich odkryć złóż surowców mineralnych i energetycznych, jaką otwiera 7 supergigantów, jest imponująca, niemniej potrzeby i zapotrzebowanie gospodarki chińskiej wymagają dalszych intensywnych prac. Znajduje to odzwierciedlenie w budżecie CGS na poszukiwania (blisko 17 mld USD), jak i w utrzymywanym od 1999 r. statusie, określonym przez dyrektora Li Haiqing jako agencja paraministerialna pod nadzorem Ministerstwa ds. Gruntów i Surowców Mineralnych. Warto tu jeszcze wspomnieć o znaczeniu, jakie CGS przykłada do badań podstawowych. Uznając te badania za wręcz niezbędne do realizacji swych statutowych celów, CGS na przestrzeni ostatnich lat przejęło i włączyło w swe struktury aż 7 instytutów badawczo-rozwojowych działających w zakresie nauk o Ziemi i technik poszukiwawczych.
O pracach dotyczących badań geologicznych morza i wybrzeży, prowadzonych przez CGS, mówił prof. Yang Shengxiong, a na temat wierceń geologicznych, technologii i sprzętu wiertniczego używanego w CGS oraz zastosowania i możliwości, jakie daje sprzęt nowych generacji w modelowaniu deformacji i uskoków wywołanych trzęsieniem ziemi o magnitudzie 8, jakie dotknęło prowincję Sichuan w roku 2008 - dr Hu Shiyou.


W drugiej części spotkania przedstawiono działania i prace Państwowej Służby Geologicznej z zakresu geologii morza (prof. Szymon Uścinowicz), aspektów środowiskowych poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego w Polsce (Olga Lipińska) oraz kartografii geologicznej 3D i modelowania w PIG-PIB (dr Ewa Szynkaruk).

 

podpisanie umowy 

Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy PIG-PIB i CGS na najbliższe 3 lata. Podpisy na dokumencie złożyli prof. Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG-PIB, i Li Haiqing, zastępca dyrektora generalnego CGS

 


 toast2

Wzniesiono toast za pomyślność obu służb geologicznych oraz rozwój owocnej współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie nauk o Ziemi

 

Porozumienie określa główne kierunki współpracy PIG-PIB z CGS, wśród nich wymienia między innymi współpracę w zakresie geologii regionalnej i złożowej, kartografii geologicznej 3D, geologii morza, globalnych zmian klimatycznych, niekonwencjonalnych zasobów surowców energetycznych i geologii środowiskowej.

 

tekst: Ilona Śmietańska i Wojciech Brochwicz-Lewiński
zdjęcia: Barbara Ruszkiewicz