Polacy i Czesi koordynują działania na rzecz utworzenia Geoparku Niecki Śródsudeckiej

skalne miasto miniPodczas spotkania w Pradze przedstawiciele służb geologicznych obu krajów rozmawiali na temat utworzenia jednolitego systemu informacji o obiektach geoturystycznych.

 

 

 


W dniach 23 i 24 kwietnia delegaci Państwowego Instytutu Geologicznego - prof. Marek Graniczny, dr Izabela Ploch i mgr Jacek Koźma - udali się do Pragi na spotkanie z przedstawicielami Czeskiej Służby Geologicznej. Celem wizyty była kontynuacja współpracy na rzecz utworzenia transgranicznego polsko-czeskiego Geoparku Niecki Śródsudeckiej (patrz Nowy polsko-czeski projekt geoturystyczny).


Gospodarzem spotkania był dyrektor naczelny Czeskiej Służby Geologicznej dr Zdenĕk Venera, a towarzyszyli mu geolodzy prowadzący prace naukowe w Sudetach: dr Stanislav Czech, dr Mojmir Opletal i mgr Jiri Sebesta.

 

spotkanie czeska sluzba geo1

Spotkanie w Czeskiej Służbie Geologicznej: prof. Marek Graniczny, dyrektor naczelny Czeskiej Służby Geologicznej dr Zdenĕk Venera, dr Mojmir Opletal, mgr Jacek Koźma, dr Stanislav Czech i dr Izabela Ploch. Fot. Jiri Sebesta


Tematem rozmów prowadzonych w siedzibie Czeskiej Służby Geologicznej była koordynacja działań zmierzających do zagospodarowania i ochrony bogactwa przyrody nieożywionej oraz wspierania rozwoju ruchu turystycznego na terenie niecki śródsudeckiej. Wymieniono także doświadczenia w tworzeniu i prowadzeniu polskich i czeskich baz danych o obiektach geoturystycznych. Stwierdzono, że wspólny i jednolity system baz danych o geostanowiskach niecki śródsudeckiej mógłby być pomocny do opracowania przyszłej dokumentacji geoparku, w której zostanie określony potencjał geoturystyczny obszaru.

 

trop ichnotherium1

Tropy permskiego gada (Dimetroptus) w kopalni piaskowców w Tłumaczowie – atrakcja geoturystyczna w polskiej części projektowanego geoparku. Fot. Izabela Ploch

 

Wspólne działania podjęte przez Polskę i Czechy mają na celu najlepsze wykorzystanie walorów przyrodniczych oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego do utworzenia geoparku na obszarze niecki śródsudeckiej, która została rozdzielona granicą państw, lecz stanowi jedną spójną strukturę geologiczną i krainę przyrodniczą. Nadrzędną ideą projektu jest wzmożenie ruchu geoturystycznego, który przyczyni się do gospodarczego rozwoju regionu.

 

Skalne Miasto Panorama1

Formy górnokredowych piaskowców w Skalnym Mieście – atrakcja geoturystyczna po czeskiej stronie niecki śródsudeckiej. Fot. Jacek Koźma


W ramach wspierania realizacji polskiej części projektu została powołana grupa programowa do tworzenia merytorycznych założeń Geoparku Niecki Śródsudeckiej, w której działają pracownicy PIG-PIB i specjaliści z Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. Marek Graniczny, dr Izabela Ploch, dr Adam Ihnatowicz, mgr Jacek Koźma, prof. Piotr Migoń, dr Jurand Wojewoda i dr Paweł Raczyński.


Przygotowane przez zespół podstawy merytoryczne przyszłego geoparku posłużą do opracowania projektu w ramach nowego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska w 2014 r.

 

Tekst: Marek Graniczny, Jacek Koźma i Izabela Ploch