W dniu 31 maja 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Geoparku w Moryniu. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego ze Szczecina, starostowie powiatów Gryfino i Myślibórz, przedstawiciele Państwowego Instytut Geologicznego, goście z Niemiec, burmistrzowie sąsiednich gmin, przedstawiciele szkół, organizacji społecznych oraz lokalnego biznesu i firm turystycznych.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia 11-letniego Patryka, ucznia szkoły podstawowej z Morynia, który wprowadził zebranych gości w tematykę życia prehistorycznych zwierząt i śladów lądolodu we współczesnym krajobrazie okolic Morynia. Młody przyszły naukowiec otrzymał zasłużone, gromkie brawa, gdyż swoim wystąpieniem potwierdził zasadność propagowania wiedzy geologicznej w rejonie Morynia. Następnie prezentację wygłosił pan Jan Maranda – burmistrz Morynia, po czym nastąpiło wręczenie dyplomów i pamiątkowych medali przyznanych przez radę gminy Moryń wszystkim zasłużonym w realizacji projektu.
Ryszard Dobracki - autor i realizator geologicznej części projektu geoparku - odbiera dyplom pamiątkowy i medal z rąk burmistrza Morynia - Jana Marandy
Po przemówieniach goście wraz z burmistrzem udali się na spacer „Promenadą Wielkiego Raka", biegnącą wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Morzycko, gdzie przy Furcie Jeziornej odbyło się przecięcie wstęgi otwierającej „Aleję Gwiazd Plejstocenu". Wzdłuż alei ustawiono 10 tablic ilustrujących ssaki epoki lodowcowej. Przy każdej tablicy w nawierzchnię promenady wmontowana jest płyta z brązu przedstawiająca naturalnej wielkości trop zwierzęcia pokazanego na tablicy.
Uroczyste przecięcie wstęgi przy wejściu na Promenadę Wielkiego Raka
Aleja Gwiazd Plejstocenu – plansza i trop mamuta wielkiego
Znad jeziora goście zostali poprowadzeni alejami XIX-wiecznego parku wprost na planty pod kamienne mury otaczające miasteczko, gdzie Ryszard Dobracki (ZRGP PIG-PIB) przedstawił projekt realizacji lapidarium z kilkudziesięcioma głazami narzutowymi pochodzącymi z regionu.
Po zakończeniu części terenowej powrócono do rozmów o utworzeniu ekspozycji o tematyce geologicznej w biurze geoparku oraz przebiegu tras geoturystycznych po okolicznych wzgórzach morenowych, zwanych Karpatami Moryńskimi.
Justyna Relisko-Rybak składa gratulacje burmistrzowi Związku Gmin Joachimsthal - panu Dirkowi Protzmanowi (po lewej)
W niemieckiej „bliźniaczej" miejscowości Gross-Ziethen otwarcie centrum geoparku odbyło się kilka dni wcześniej. Po stronie niemieckiej centrum geoparku jest zlokalizowane w adaptowanym do celów ekspozycyjnych zabytkowym budynku młyna parowego. W uroczystości otwarcia wzięli udział: kierownik Zakładu Regionalnego Geologii Pomorza PIG-PIB - Justyna Relisko-Rybak oraz członek Rady Geoparku - Ryszard Dobracki.
Tunel subglacjalny w podziemiach centrum geoparku w Gross-Ziethen
Gross-Ziethen – plansza plenerowa z tropami zwierząt epoki lodowcowej
Do pobrania:
Tekst i zdjęcia: Ryszard Dobracki i Małgorzata Schiewe